Kurs na Asp czy kurs na architekturę

Kurs na ASP czy kurs na architekturę ?

To pytanie zadaje sobie wiele osób. Oczywiście osoby które idą na architekturę wybiorą kurs na architekturę. Osoby wybierające ASP wybiorą kurs na ASP. Ale jest cała masa hobbystów którzy chcą tylko przyjemnie spędzić czas. A na rynku w zasadzie są tylko te dwa typy kursów. Ten poradnik pozwoli Ci wybrać najlepszą opcję dla Ciebie.

 


Jeżeli jeszcze bardziej chcesz dowiedzieć się o rysowaniu przeczytaj ten artykuł :

13 trików rysunkowych – tajemnice zdradzają działający artyści


Co będzie dalej w tym poradniku?

Rozpatrzymy sobie różne aspekty osobowości i potrzeb żeby wybrać jak najlepiej. Wszystko zilustrujemy przykładami. Oto spis co będzie niżej :

  • Kurs rysunku ze względu na inteligencje wielorakie – bardzo ważny aspekt – chyba najważniejszy
  • Wybór lekcji rysunku ze względu na styl uczenia się
  • Czy chcesz tylko rysować czy też malować?
  • Czy interesują cię nowe media np. Digital Painting
  • A jeżeli potrzebujesz rysunku do pracy żeby zwiększyć swoje kwalifikacje?
  • Nauka rysunku ze względu na wiek
  • Kurs rysunku jako remedium na stan emocjonalny
  • Styl prowadzenia zajęć – jaki nauczyciel
  • inne – które teraz jeszcze nie przychodzą mi do głowy 😉

Jak inteligencje wielorakie wpływają na wybór kursu na ASP lub kursu na architekturę

Zacznijmy od tego jakie mamy inteligencje wielorakie:

  1. przyrodnicza – te osoby będą preferować rysowanie drzew, pejzaży, przyrody
  2. interpersonalna – dla tej grupy ważny jest kontakt z innymi osobami
  3. intrapersonalna – te osoby nastawione są na rozumienie mechanizmów rządzących
  4. kinestetyczna – ważny będzie ruch przy rysunku , ale też tematyka związana z ruchem
  5. przestrzenna – te osoby odnajdą się w perspektywie i geometrii rysunkowej
  6. językowa – tu nie ma jakichś specjalnych ukierunkowań
  7. muzyczna – rytm, powtarzalność ale i kolor
  8. matematyczna – wszystko co daje się opisać w rysunku liczbą to jest to 😉

Jaki kurs rysunku powinny wybrać osoby z przewagą inteligencji przyrodniczej?

No przede wszystkim taką szkołę rysunku gdzie będzie się rysować drzewa i pejzaż. Popatrz na ten przykład ze szkoły rysunku Domin:

Szkoła rysunku rysowanie drzew U nas w Kontrastowni takich rzeczy się nie rysuje. Ale może zdarzyć się tak, że podczas Wakacyjnego kursu rysunku pojedziemy na plener w głuszę leśną i wtedy taki rzeczy narysujesz się do oporu. A takie plenery rysunkowe już organizowaliśmy nie raz. Trzeba tylko obserwować naszą ofertę na Facebook.

Ten rysunek wykonany został przez kandydatkę na architekturę. I to od razu widać. Architektura operuje większym stopniem realizmu ponieważ klientowi przedstawia się realistyczną wizualizację żeby mógł zobaczyć jak jego mieszkanie czy dom wyglądać będzie.

Ponieważ inteligencje wielorakie prawie nie występują samodzielnie dlatego musisz rozważyć czy drzewo chcesz rysować w taki realistyczny sposób – wtedy wybierz kurs na architekturę. Jeżeli chcesz rysować bardziej wrażeniowo to wtedy wybierz kurs na ASP u nas w Kontrastowni i czekaj na plener.

Jeżeli przepatrzysz nasze galerie to zobaczysz, że królują u nas postać i martwa natura. Nie ma znaczenia czy jest to rysunek od podstaw czy intensywny kurs rysunku w ferie zimowe. Zawsze jest postać i martwa natura. No , czasami jeszcze zadania kompozycyjno kreatywne.

A czy osoby z inteligencją interpersonalną powinny wybrać kurs na architekturę czy kurs artystyczny na ASP?

Bez dwóch zdań kurs u nas w Kontrastowni. Osoby z tą inteligencją nastawione są na człowieka. Architekci rysują te swoje perspektywki. Człowiek jest u nich dodatkiem do budowli i przestrzeni. On tam ma pokazać skalę założenia czy wielkość detali.

W szkołach rysunku artystycznego człowiek to najważniejszy temat. Wałkujemy go na różne sposoby. Ważna jest dla nas anatomia ale też charakter malujący się na twarzy modela.  Kandydaci na architekturę rysują człowieka w ruchu. Muszą więc korzystać ze zdjęć. U nas ze zdjęć się nie rysuje. U nas jest tylko rysowanie z natury.

Chcę pokazać, że ani jedno ani drugie nie jest złe. Jest tylko po co innego.

Kiedyś znany wykładowca – profesor Ludomir Słupeczański trafnie powiedział:

Porównywanie rysunku architekta i rysunku artysty jest jak porównywanie hokeja i jazdy figurowej na lodzie. Powiedzenie w obu przypadkach, że „pięknie pojechał” ma zupełnie inne znaczenie. A przecież i jedni drudzy używają łyżew.

Popatrz tylko na nasze rysowanie postaci :

rysowanie modela

A tak narysował portret student architektury :

jak narysować portret

Jeżeli jesteś osobą poczatkującą i rozważasz rysunek od podstaw to będzie Ci się to podobało. Ale niech Cię to nie zwiedzie. Na Kursie na architekturę taki temat jest jeden na 100 a przede wszystkim będziesz tam rysować sześciany. Będziesz robić fantastyczne analizy cieni rzuconych ale postaci sobie nie porysujesz za wiele.

Wtedy wybierz nasze kursy artystyczne.

 


Test dla kandydatów na architekturę – sprawdź na ile jesteś już przygotowany


Inteligencja intrapersonalna a wybór kursu rysunku

Jeżeli czujesz, że interesuje cię sfera psychiki człowieka to masz nie lada problem.

Bo i kurs na ASP i kurs na architekturę mogą Ci przypaść do gustu.

Wszystko zależy od tego co jeszcze w Tobie siedzi. Jeżeli również masz poczucie że lubisz matematykę i przestrzeń wybierz kurs na architekturę w Dominie. Jeżeli dodatkowo jesteś osobą interpersonalną to kursy artystyczne w Kontrastowni.

Myślę, że dobrą metodą jest spróbować i jednego i drugiego.

My tak bardzo często doradzamy ludziom niezdecydowanym. Kiedy spróbują to będą wiedzieć co ich kręci.

Ciekawa sytuacja jest ze zdawaniem na Wzornictwo Przemysłowe i na Architekturę Wnętrz. Obydwa kierunku są na Akademii Sztuk Pięknych. A więc praktyczny egzamin będzie miał modela, martwą naturę a może i malarstwo. Ale oba te kierunki są bardzo przestrzenne i najlepszym rozwiązaniem jest uczęszczać na kurs i tu i tu. A jeżeli finansowo i czasowo nie możesz sobie na to pozwolić to najpierw trymestr kursu na architekturę ( a nawet dwa) a potem do nas.

Jeżeli masz jednak mało czasu bo zdecydowałaś się dopiero w klasie maturalnej to nie masz wybory tylko kurs na ASP w Kontrastowni. Zrobienie teczki zajmie nam mnóstwo czasu. Można wtedy do Domina pójść na intensywny kurs rysunku w ferie zimowe.

Kinestetycy a pytanie czy kurs na ASP czy kurs na architekturę?

No i tu sprawa jest też dość złożona.

Rysowanie postaci na sztaludze Tu odwołam się do mojego doświadczenia

Kinestetycy dużo lepiej czują się przy sztalugach

Dlaczego? proces rysowania polega na ruchu. Cały czas się odchodzi od sztalugi i patrzy się na to co powstaje. A więc to co osoby ruchliwe lubią.

Ta grupa ma w ogóle przerąbane w życiu. Bo w szkole szufladkuje się ich że mają ADHD lub Bóg wie co a Oni po prostu mają inny system działania. Kiedy wbije się ich w ławki szkolne to za cholerę nie mogą się skoncentrować. Mają przez to gorsze wyniki.

Tu podam przykład mojego kolegi z klasy.

” Piotrek miał potworne problemy w szkole.  Nam wmawiano, że jest niegrzeczny i się nie słucha. W szkole średniej ledwo przechodził z klasy do klasy. Jedynie z WF-u miał szóstkę.

Niesamowite było jak uczył się do matury. Przez cały dzień jeździł pociągiem na trasie Warszawa-Łowicz. Kupił bilet miesięczny i cały dzień jeździł. Kiedy dojeżdżał do Łowicza kupował sobie coś do picia i jedzenia i wracał z powrotem.

Wyniki na maturze okazały się rewelacyjne. A sam został ratownikiem medycznym i dzięki temu cały czas jest w ruchu”

I teraz zobacz co się dzieje z taką osobą w szkole rysunku. A takie osoby przecież też się do nas zapisują. Na kursach na architekturę siedzi się przez cały czas w jednym miejscu, U nas się kursant rusza.

I zauważyłam, że temat rysunku jest drugo a nawet trzeciorzędny.

No i dochodzimy do inteligencji przestrzennej.

 

Czy „przestrzenniacy” wybierają kurs na asp czy kurs na architekturę?

Tu praktycznie 95% idzie w kierunku kursu na architekturę. Tam będą mieć przestrzeni aż po czubek głowy. Z resztą to nawet fajnie wygląda :

kurs rysunku dla kandydatów na architekturę
Rysunek z kursu dla kandydatów na architekturę

 

Jeżeli czujesz, że geometria, perspektywa budowanie struktur wewnętrznych Cię kręci idź na kurs na architekturę.  Tu od razu połączę to z inteligencją matematyczno-logiczną. Ona jest najbardziej rozpowszechniona. To są te wszystkie testy na IQ.

Z resztą , na ostatnim egzaminie na architekturę dano takie testy,

Czy to miało sens?  TAK! Bo w architekturze matematyka i logika odgrywają ważną rolę – np logika konstrukcji zaczyna się w głowie u architekta. To on kształtując bryłę budowli od razu przewiduje gdzie będa słupy i ściany nośne.

Ale uwaga!

Architekt tego nie liczy! To robi inżynier budowlany. Wiele osób to myli i myśli, że tym zajmuje się architekt. Architekt musi mieć tego świadomość żeby nie robił projektów których nie da się zbudować. Ale czy słup będzie miał 45 cm czy 65 cm to decyzję podejmie konstruktor (inżynier budowlany)

Studenci architektury przechodzą przez mechanikę budowli i konstrukcje. Zapewniam jednak, że nie jest to najważniejszy przedmiot na studiach architektonicznych.

Inteligencja muzyczna a wybór kursu rysunku

Tu raczej sprawa jest prosta. Ludzie obdarzeni tę predyspozycją wybierają tak samo chętnie kurs na architekturę jak i kurs na ASP

Czy płeć ma znaczenie przy wyborze kursu rysunku?

Trochę ma.

Ale tylko trochę.

Zacznijmy od kwestii kolorów.  Faceci generalnie gorzej widzą kolory. W porównaniu do kobiet widzą oni mniej odcieni. Wielu z nich jest daltonistami. Natomiast chyba to nie do końca ma znaczenie przy sztuce współczesnej. Jeżeli ktoś chciałby przemalowywać naturę super realistycznie to przy posuniętym daltonizmie może być to problem.

Nie mniej kolory potrafią tak się zmieniać że w zależności od pory dnia obiekt może mieć naprawdę różną barwę – patrz Claude Monet – „Katedra w Rouen”

Innym przykładem malarza który miał swoją paletę barw był Marc Chagall

Druga sprawa to przestrzenność

Kobiety wyjściowo mają z nią większe problemy. Ale przez upór i wytrwałość radzą sobie z geometriami całkiem dobrze. Ba, nawet więcej, w pewnym momencie stają sie lepsze. Są bardziej wytrwałe.

Mężczyzna który ma lekką przewagę w widzeniu przestrzeni a robi niewiele zostanie zadeptany przez ambitne i pracowite kobiety.

Innych czynników nie dostrzegłem więc nie będę o nich pisał.

Czy wybierać kurs rysunku bo mam na jakiś straszną ochotę?

Tu posłużę się kuriozalną sytuacją.

„Brałem kiedyś udział w warsztatach na UOUW z poprawnej polszczyzny. Prowadzący je profesor Pawelec opowiedział nam o studentce która robiła potworne błędy ortograficzne i interpunkcyjne. Kiedy miała nie zaliczyć jakiegoś tam działu przyszła i wręczyła wykładowcy zaświadczenie o dysleksji. Z tego wynikało że nie można jej postawić oceny niezaliczającej bo narobiła błędów. Tylko pytanie po co Ona się w to pcha. Polonistyka to tak specyficzny kierunek, że bez interpunkcji i ortografii trochę traci sens”

Spróbować warto! Ale trzeba obserwować swoje postępy.

Jest tak że osoba która ma predyspozycje do jakiejś formuły nauki rysunku ale nic w tym kierunku nie robi ostatecznie osiągnie mniej niż osoba pracowita.

Studiowanie architektury to dotykanie bardzo dużej ilości wątków. Architektura jest interdyscyplinarna.

Proces powstawania budynku jest na tyle złożony, że znajdzie się tam miejsce i dla osób z dominującą predyspozycją logiczną jak i kolorystyczną.

Sam byłem świadkiem jak profesor na Wydziale Architektury PW mówił przez telefon do jakiegoś pracownika, że kolory id obór materiałów zostawimy „Kasi”

Bardzo często wybór kursu rysunku „bo ma się na coś straszną ochotę” jest podyktowany tym że ktoś idzie za swoimi inteligencjami wielorakimi.

Próbuj, testuj, sprawdzaj, szukaj – aż znajdziesz to co kręci Cię najbardziej.

Nie jest tajemnicą, że większość studentów architektury nie pracuje w zawodzie. Oznacza to że w procesie rekrutacji nie zostały poprawnie sprawdzone predyspozycje. A co robią takie osoby które porzuciły architekturę? Oto najczęstsze drogi twórcze po architekturze a z nią nie związane:

  • Tatuaż – większość tatuaży to kicz. Czaszki, zegary, róże, krzyże, pistolety i to w formie realistycznej. Tylko czy wypada krytykować, że ktoś właśnie coś takiego lubi?
  • Game dev – tu odchodzi cała masa ludzi. Bo architekt jak nikt inny nadaje się do wymślania przestrzennych światów gier komputerowych. Musi tylko trochę przesiąść się z rysunku odręcznego na rysowanie w digital painting
  • Concept Art – już od dłuższego czasu concept art do filmów oparty jest na technologiach 3D
  • Projektowanie figurek – to ma silną reprezentacje w społeczeństwie
  • Malarstwo i rysunek – od obrazów abstrakcji geometrycznej po komiks. Od akwareli po płótna malowane farbami olejnymi.
  • A z innych to jeszcze : Virtual Reality, Wizualizacje, Grafika, Design, Ilustracja, Animacje 3D i czołówki telewizyjne i pewnie ze 20 innych

 

Zobacz jak zajebiste jest rysowanie w plenerze:

 

 

Co potrzebuję gdy wybieram się na Wzornictwo Przemysłowe lub na Architekturę Wnętrz?

To jest trochę bardziej skomplikowana odpowiedź.

Oba te kierunki są na ASP ale w obu przypadkach widzenie przestrzenne jest kluczowe. Baaa … w przypadku Wzornictwa Przemysłowego precyzja widzenia bywa większa niż mają ją kandydaci na architekturę!

Przeczytaj co na ten temat napisała nam nasza absolwentka i co my jej doradziliśmy.

„Na egzaminie wstępnym na wzornictwo przemysłowe miałam masę przenajróżniejszych egzaminów.  Do teczki włożyłam głównie malarstwo i postać ludzką. Miałam też dość dokładne rysunki z perspektywy. Teczka przeszła. Na egzaminie predyspozycyjnym miałam postać ludzką – na ASP to oczywistość. I jak rozejrzałam się po sali każdy tę postać miał narysowaną. Jedni lepiej drudzy gorzej ale jakichś gigantycznych różnic nie było. Nie da się nie narysować postaci która przed Tobą siedzi. Poza tym teczka trochę zrobiła swoje. Do egzaminu praktycznego z rysunku przeszli już wyselekcjonowani. Ciężko się jakoś wyróżnić. 

Kiedy jednak doszliśmy do brył z rzutów ortogonalnych to okazało się, że po tym co mi doradziła Pani Monika wypadłam dużo lepiej. Po ogłoszeniu wyników postać miałam ocenioną podobnie jak wszyscy. Ale za bryły dostałam prawie 90% dostępnej punktacji. W tym samym czasie osoby które skoncentrowały się na malarstwie i postaci dostały od 0 do 15%. I tak naprawdę dostałam się bryłami – bo tu zrobiłam przewagę.

A co doradziła mi Pani Monika –  zrobić kilka trymestrów w szkole rysunku Domin. Tam poznałam perspektywę  i tam zrobiłam kilkadziesiąt brył z ich niesamowitego programu „Igurra System”. Pan Wojtek Domińczak w ciągu roku zrobił z nami ze 150 ćwiczeń.  Więc bryły na podtsawie rzutów ortogonalnych śmignęłam bardzo szybko i prawie bezbłędnie.”

Iza

I to właśnie polecamy. Jeżeli wybierasz się na wzornictwo przemysłowe lub na architekturę wnętrz połącz rysowanie w Kontrastowni z kursem na architekturę w Dominie.

Jak dostać się na architekturę we Wrocławiu, Poznaniu czy Gdańsku gdzie do narysowania jest postać?

Wiele osób wybiera się na studia w różnych miastach.  Bo jednak jest tak, że egzaminy artystyczne są silnie subiektywne.

Dwie najważniejsze składowe oceny to :

  • gust komisji
  • trafienie w temat

Ale w wymienionych wyżej miastach jest do narysowania postać ludzka.

Tu doradzamy – chodzić na kurs na architekturę ale równolegle przez rok pochodzić sobie na kurs rysowania do nas do Kontrastowni.

Zobacz , może zainteresują cię te wpisy:

Dlaczego warto uprawiać sztukę i jak zarobić 57.000 zł za jedną akwarelkę?

Jak zacząć rysować – taki krótki poradniczek

Różne portrety i ich różne wykonania

 

 


Bonus dla tych którzy dotarli do końca:


Darmowy kurs akwareli na platformie akwarela.eu – zacznij.

Żeby odebrać ten kurs trzeba zapisać się do newslettera.