Digital painting – co to jest i dlaczego podbije świat

Digital painting – co to jest i  dlaczego podbije świat

environmental design

Digital painting – co to jest i  dlaczego podbije świat

Digital painting to konwersja tradycyjnych form ekspresji twórczej (rysunek, malarstwo, rzeźba) przez narzędzia cyfrowe (urządzenia, programy etc.) Najbardziej popularne programy to niepodważalnie Photoshop (płatny dla systemów Windows, subskrypcja), Krita (darmowy zamiennik dla systemów Windows) oraz Procreate (dla systemów OS, Apple, jednorazowo płatny). Najbardziej popularne narzędzia to tablety bez aktywnego ekranu, które podpinamy do komputera lub laptopa (rysujemy na jednolitej płaszczyźnie, zaś efekt obserwujemy na ekranie laptopa lub komputera) oraz tablety lub iPady z aktywnymi ekranami (rysujemy bezpośrednio na cyfrowej matrycy, widzimy każde pociągnięcie jak w rysunku ręcznym).

Grafika cyfrowa niewątpliwie podbija świat wypierając inne formy ekspresji twórczej. Przenosi do cyfrowego świata projekcje naszej nieskończonej wyobraźni. Dzięki możliwościom grafiki cyfrowej możemy wracać do raz naszkicowanych planów i nanosić na nie dowolne ilości poprawek, cofać nieudane pociągnięcia i udoskonalać plastycznie każdą wizję aż do momentu, kiedy czujemy dreszcz satysfakcji.

Każdy z nas dobrze wie, że nie cofniemy się do czasów romantycznych szkiców na serwetce w kawiarni. Programy graficzne to narzędzia, które nasze ręce, umysł i serca pokochały za przestrzeń dla wyboru i wolności twórczej. Dlatego każdy amator sztuki chcący rozwijać w jej zakresie bardziej profesjonalne umiejętności, prędzej czy później zainteresuje się digital paintingiem. Nawet jeśli nie lubisz komputerów, tabletów i całej tej „technologii” współczesnego świata – ciężko nie docenić tak potężnego i łatwego narzędzia. Z tych samych przyczyn ludzkość pokochała aparaty w telefonach – możliwość uchwycenia chwili we wszystkich jej szczegółach przez proste dotknięcie ekranu palcem.

Tu jednak, jak nam się zdaje, pokusa dla artystów jest jeszcze większa – możesz stworzyć obraz, który nigdy nie istniał, nową jakość, którą ogranicza jedynie Twoja własna wyobraźnia. Warto więc spróbować swoich sił  w tej dziedzinie, do czego zachęcamy wszystkich kochających plastyczną kreację.

 

digital painting

 

Kurs digital painting ferie zimowe 2022

The whole world project – czyli concept art całego świata, jakiego zapragniesz

W ferie zimowe 2022 przygotowaliśmy dla trafiających do nas osób coś niezwykłego. Podczas 4 dni kursu każdy z naszych uczniów stworzy cyfrowy art book zawierający koncepcję Twojego własnego świata. Może być całkiem realny lub zupełnie fantastyczny– wybór należy do Ciebie. Antyczne światy ludzi – herosów, współczesny bohater w ciasnym kostiumie czy postapokaliptyczny heros z rzeczywistości, która jeszcze nie miała miejsca. Ogranicza nas tylko wyobraźnia. Dostarczymy inspiracje, narzędzia, pomoc techniczną i kreatywną i razem zbudujemy kompleksowy obraz Twojej wizji. Jak to zrobić w cztery dni?

Dzień 1 – Wykonamy ćwiczenia techniczne mające na celu poprawę umiejętności związanych z obsługą programów graficznych i manualnymi zdolnościami kształtowania i postrzegania form. Dzięki temu lepiej poznasz narzędzia do grafiki cyfrowej i dowiesz się, jakich umiejętności związanych z doświadczeniem brakuje w Twoim warsztacie plastycznym. Omówimy też kilka rodzajów ciekawych światów z filmów i gier, które pomogą nam w tworzeniu Twojego art booka. Zaczniemy konstruowanie idei i zasad świata, który sobie wymarzysz bądź wyobrazisz.

Dzień 2  - Zaprojektujemy główną postać. Pomoce naukowe będą przygotowane tak, że nawet jeśli nie jesteś biegły w rysunku postaci, bez problemu wykreujesz wymarzony wizerunek. Zaczniemy od szkicu linearnego, po czym uporządkujemy sobie proces cieniowania i wykończenia. Ten dział grafiki cyfrowej nazywamy character design.

Dzień 3 – Stworzymy przedmiot dla głównego bohatera. Może to być coś zupełnie nierealnego, należącego tylko do wybranego przez nas świata. Latający samochód, samostrzelny pistolet lub śmiercionośna parasolka.  Następnie wykonamy kadr naszej postaci z danym przedmiotem, by pokazać ją w akcji. Do puli doświadczeń dojdzie więc także analiza ruchu człowieka, jego emocji i związanej z tym mimiki.

Dzień 4 – Opracujemy wizję przestrzeni reprezentującej nasz świat. Może to być miasto, wioska, bezludna wyspa. Możemy skupić się na wąskim kadrze pomieszczenia, lub szerokim pejzażu cyfrowym. Najważniejsze jest to, by stworzony projekt postaci pasował do rzeczywistości, w której go osadzimy tak, jakby mogła przejść się danym chodnikiem, ulicą lub wzgórzem. Ten dział projektowania nazywany jest environmental design.

 

 

Digital painting - początek

Jako nauczyciele chcemy spełniać swoją misję i otwierać perspektywy. Wierzymy, że świat będzie nieustannie parł do przodu i techniki cyfrowe zupełnie zdominują rynek, jeśli już się to nie wydarzyło. Nie każdy musi się z tym zgodzić i nie każdy musi polubić świat cyfrowej kreacji, jednak wypada poznać to, co chcemy krytycznie ocenić. Jeśli chcesz przeżyć tę przygodę z nami – będziemy zachwyceni! Na pewno łatwiej jeśli ktoś pyta od czego zacząć naukę digital painting odpowiedź jest prosta - zapisz się na jeden kurs. Na drodze nie stoi Twoja twórcza kreatywność, tylko czysto techniczne wątki związane z obsługą programów graficznych. Wybór jednak, niezmiennie, jest po Twojej stronie.  Jeśli chcesz zrobić to sam – nie ma sprawy, życzymy Ci powodzenia. Celem tego krótkiego tekstu było pokazanie, dlaczego warto spróbować i co sprawia, że techniki cyfrowe dają tak wspaniałe możliwości twórcze. Jeśli udało nam się zachęcić do spróbowania swoich sił – nasza misja spełniona. Powodzenia!

 

TU ZNAJDZIESZ INFORMACJĘ O NASZYCH KURSACH DIGITAL PAINTING W FERIE ZIMOWE

TU ZNAJDZIESZ INFORMACJĘ O NASZYCH KURSACH W CIĄGU ROKU SZKOLNEGO 

character design