rzeźbiarstwo warszawa

Kurs rzeźbiarstwo Warszawa – niezwykła przygoda z gliną

Czy lekcje rzeźby są popularne?

Rzeźbiarstwo to dziedzina artystyczna, która polega na tworzeniu form trójwymiarowych z różnych materiałów. Najpopularniej korzysta się z gliny, drewna, metalu i kamienia, chociaż każdy słyszał też na pewno o rzeźbach z lodu.  Z szeregu zajęć i aktywności plastycznych to właśnie rzeźbiarstwo stanowi najbardziej niszowe zainteresowanie. Szkoda, bo rzeźbiarstwo dynamicznie rozwija między innymi umiejętności obserwacji, analizy, pamięć wizualną i zdolności manualne. Intensywny proces wykonawczy zachwyca i wciąga prawie każdego, kto styka się z tą dziedziną w naszej pracowni. Zdobyte umiejętności przydają się nie tylko w innych dziedzinach sztuki takich jak malarstwo i rysunek, ale także w zupełnie zwykłym i codziennym życiu.  Dlaczego więc prawie nikt nie słyszał o kursach rzeźbiarskich? Wynika to z kilku prostych zależności.

Obalamy mity – rzeźba wcale nie jest taka trudna i wymagająca!

Po pierwsze, większość osób sądzi, że jest to technika bardzo wymagająca i skomplikowana. Jest to jeden z mitów, który sprawia, że wiele osób po prostu boi się spróbować! Techniki 2d wydają się „bezpieczniejsze”, „łatwiejsze”. Warto jednak wiedzieć, że nie jest do końca prawda. Oczywiście, w pierwszym zetknięciu trzeba nieco zmienić swoją perspektywę myślenia o formie jako takiej, jednak nie demonizujmy tego prostego procesu. Podczas pierwszych realizacji rzeźbiarskich uczymy się patrzeć na bryłę bardziej przestrzennie i kompleksowo, jednocześnie poznając warsztatowe tajniki materii, w której pracujemy. Rozwijamy umiejętność obserwacji trójwymiarowej i zdolności manualne, związane z prowadzeniem narzędzia. Kiedy poczujemy się nieco pewniej w podstawach, każdy kolejny krok wydaje się naturalny i znacznie łatwiejszy.

Po drugie, można się ubrudzić. Budując małe formy można tego uniknąć, ale wymaga to sporej dyscypliny pracy. Oczywiście, wszystko zależy od materiału, z którego budujemy nasze dzieło. Rzeźbiarstwo można jednak uznać raczej za dziedzinę wymagającą pobrudzenia sobie rąk. W naszej pracowni poruszamy się głownie w obrębie rzeźby w glinie, drewnie oraz gipsie (odlewy, czyli trwałe pozytywy odlewane z modeli glinianych) i w każdym przypadku rekomendujemy wzięcie ubrań na zmianę 😉

Po trzecie, rzeźba wymaga ciężkich i drogich materiałów. Nie zaprzeczamy, jednak na zajęciach zorganizowanych pracownie powinny je zapewnić. Ciężko byłoby wymagać od ucznia, aby na każde spotkanie przynosił 10 kilogramów gliny! Uczniowie naszego kursu rzeźby mają zapewnione materiały i wszystkie potrzebne narzędzia. Musisz jedynie zorganizować sobie ubrania na zmianę lub ochronny fartuszek.

kurs rzeźbiarstwo warszawa
kurs rzeźbiarstwo warszawa

Lekcje rzeźbiarskie – najpopularniejsze tematy

Do najpopularniejszych tematów należą detal architektoniczny, portret oraz popiersie. Zainteresowanie formą ludzką jest dominującą tendencją w każdej dziedzinie sztuki i rzeźbiarstwo nie jest wyjątkiem od tej reguły. Zwykle pracujemy w odniesieniu do natury (pozuje nam model), jednak bardziej zaawansowane osoby mogą wchodzić w interpretację na podstawie referencji (własnych zdjęć, łączenia form ludzkich z dowolnymi innymi kształtami obecnymi w naturze lub w naszej wyobraźni). Rzeźba przedstawiająca w większej skali jest  nieodłączną częścią naszej miejskiej rzeczywistości. Mijamy pomniki i budynki z rzeźbionymi girlandami, spacerujemy obok szeregu dzieł tego rzemiosła przechodząc przez warszawskie parki i skwery. Przyzwyczajamy się do nich, są jak codziennie mijani sąsiedzi, do których uśmiechamy się podświadomie.

Detal architektoniczny stawia wyzwania formalne i jest łatwiejszy w eskpozycji. Są to zwykle mniejsze formy, które możemy pokazywać na półce, biurku lub ścianie.

Rzeźba postaci - torso

Lekcje rzeźbiarstwo warszawa

Detale architektoniczne

rzeźba

Rzeźba portretowa z modela

Lekcje rzeźbiarstwo warszawa

Rzeźba detalu architektonicznego

kurs rzeźbiarstwo warszawa

Rzeźbiarstwo Warszawa – kurs w Kontrastowni

Informację o aktualnych kursach rzeźbiarskich w naszej pracowni zawsze znajdziesz TUTAJ

Jeśli chcesz spróbować swoich sił i stworzyć własną trójwymiarową formę zapraszamy do naszej pracowni 😉

Kolejny sezon zajęć wystartuje już 19 marca.

- 5 SPOTKAŃ PO 5,5 GODZINY

- SPOTKANIA ŚREDNIO RAZ NA 2 TYGODNIE

-MOŻLIWOŚĆ ODROBIENIA ZAJĘĆ W PRZYPADKU NIEOBECNOŚCI

- CENA: 750 ZŁ, Z MOŻLIWOŚCIĄ PŁATNOŚCI W 3 RATACH

- WSZYSTKIE MATERIAŁY I NARZĘDZIA ZAPEWNIA PRACOWNIA

- DWA TERMINY DO WYBORU:

- SOBOTA 11 – 16:30 – 2 wolne miejsca

- NIEDZIELA 11 – 16:30 – 1 wolne miejsce

- PRACOWNIA NA GRANICY DZIELNIC OCHOTA I ŚRÓDMIEŚCIE (Filtrowa 63)

 

rzeźbiarstwo warszawa
Wyposażona pracownia rzeźby w Kontrastowni