Test ołówków do rysowania i szkicowania

Z tego artykułu dowiesz się jaki ołówek do rysowania wybrać. Czym się kierować. A w skrócie:

 • Najważniejsza różnica to wybór między ołówkiem szkolnym/ no-name a ołówkiem profesjonalnym
 • Uznani producenci ołówków to : Derwent, Faber Castel, Kooh-I-Noor, Staedtler – najbardziej polecam Derwent
 • Bardzo ciekawą opcją jest ołówek automatyczny Versatile – Kooh-I-Noor. Nie trzeba go temperować. Wysuwa się tylko wkład.
 • Ołówki profesjonalne są prawie identycznej jakości. Dopiero jak będzie uznanym rysownikiem będziesz mógł zauważyć różnice. A i tak będą to tylko subiektywne odczucia. Jeżeli jesteś początkujący nie zobaczysz różnicy.
 • Najlepiej zacząć od ołówka 2B

Zobacz te trzy rysunki różnymi ołówkami

Twardość ołówków i ich zastosowanie

Ołówki mają twardości H, HB, B.

Twardości H i B mają skalę od 1 do 9. Ołówek 9H jest niezwykle twardy i prawie nie nadaje się do rysowania. Ołówek 9B jest bardzo miękki i też jest raczej dla koneserów.

Jeżeli chcesz być artystą wybierz na początek ołówek do rysowania 2B. Ołówki H i HB możesz w ogóle pominąć. Z czasem zorientujesz się, że najlepsza jest skala od 2B do 4B.

Ołówki powyżej 4B bardzo brudzą arkusz ale mają jedną zaletę – daje się nimi wydobyć najgłębszą czerń. Ołówkami H czerni nie uzyskasz. Są one tak twarde, że prędzej podrzesz papier.

Dokładna specyfikacja jaki ołówek do rysowania wybrać w zależności od tematu

W poprzednim akapicie omówiliśmy sobie zagadnienie jaki ołówek wybrać ze względu na twardość. Teraz omówimy sobie przykładowe rysunki wykonane konkretnymi ołówkami.

Zacznijmy sobie od ołówków twardych – H. Bo nie pokażę tu żadnego przykładu – bo artyści takich ołówków nie stosują. Twarde ołówki mogą się przydać przy kreśleniu. Pamiętam jak mój ojciec – inżynier po Politechnice Warszawskiej używał ołówków H do kreślenia swoich projektów. Były to techniczne rysunki instalacji elektrycznych. I tam się sprawdzały. Były to czasu kiedy rysowanie odbywało się na kalce rapitografem. Ołówek 2H nie brudził kalki więc rysowanie potem linii rapitografem było możliwe.

Kiedyś spotkałem się ze stolarzem który używał twardych ołówków do wyznaczania linii cięcia bo mógł w drewnie zrobić linię która miała lekką bruzdę.

Ołówki HB powszechnie używa się w szkole na matematyce. No i oczywiście nie mogę mieć przykładów wszystkich powyższych użyć.

Ołówki 1B 2B – ołówek do rysowania perspektywy

I od razu zaczniemy od przykładu:

Rysunek rysowany ołówkiem 2b

Rysunek architektoniczny to cos takiego pomiędzy rysunkiem artystycznym a rysunkiem technicznym. Na architekturze ołówek 2B to jest taka podstawa. I ten rysunek taką miękkością był rysowany. Dzięki temu dośc precyzyjnie można wyznaczać miejsca światła i cienia. Jednocześnie można dbać o struktury wewnętrzne. Popatrz tylko – ten „brzusiec” tralki jest wykonstruowany z kuli, którą nawet po zakończeniu widać.

To jest rysunek ołówkiem studenta architektury.

Taka jest właśnie architektura – trzeba pokazywać niewidoczne. Architekt ma cały budynek w głowie więc już nawet na etapie rysunku kultywuje się widzenie niewidocznego. Jeżeli potrzebujesz takiej jakości wybierz ołówek do rysowania 1b/2b.

Ołówki 3B-4B – dużo więcej czerni

I tu też o razu podeprę się przykładem :

rysunek ołówkiem z mocnym walorem

Tu wyraźnie była potrzebna czerń. W centralnej części rysunku mamy kolor czarny. W pracy wyżej najciemniejszą częścią była tylko ciemna szarość.

Tutaj ołówek do rysowania musiał być bardziej miękki. Dlatego autorka tej pracy wybrała ołówek 4B. Ołówkiem 2B też da się wyciągnąć czerń ale trzeba go mocniej dociskać. Jeżeli jeszcze połączymy to z nienajlepszym papierem to miejsce które próbujemy zaczernić zmechaci się i praca będzie zepsuta.

Używając ołówków 4B dużo łatwiej da się wzmocnić Walor. Ponieważ to pojęcie może być niezrozumiałem dla początkujących to niżej jest dokładne wyjaśnieni na czym polega walor.

Co to jest walor?

Walor – to w skrócie wzmocnienie czerni w rysunku czarno białym lub wzmocnienie koloru w rysunku kolorowym. Walor to też relacja elementów jasnych i ciemnych, oświetlonych i tych w cieniu. W teorii barw różny walor mają kolory lekkie np. żółć i indygo. Nie można zrobić kolorem żółtym mocnego waloru. Tak jak czernią malować lekkiego waloru.

Ołówek do rysowania 5B i mocniejsze

Na poniższej martwej naturze widać, że potrzeba bardzo miękkiego ołówka

najlepszy ołówek do rysowania i szkicowania

Zaczęliśmy przykładem rysunku rysowanego przez studenta architektury a skończymy rysunkiem studenta ASP.

Jeżeli porównasz te prace to dzieli je bardzo dużo. Tralka studenta architektury była bardzo rzetelna. Perfekcyjna w detalach i proporcjach. Natomiast ta praca studenta ASP jest pełna charakteru i emocji. Proporcje w niej są tyle o ile. Dobre ale bez przesady. Natomiast na pewno ta martwa natura tak nie wyglądała kiedy była ustawiona.

Autor tej pracy poddał to co widzi własnej interpretacji. Elementem tej interpretacji jest potężne wzmocnienie czerni. Najlepszy ołówek do rysowania takich rysunków to będzie 5B i więcej. Dzięki temu szybko uzyska się duży poziom czerni.

A co z rozcieraniem rysunku ołówkowego ręką? Są dwie możliwości:

 • Pierwsza to podkładać pod rękę rysującą kartkę papieru. Dzięki temu nie rozcierasz gotowych partii rysunku.
 • Druga to przekuć niedoskonałość w jakiś efekt. Roztarcia ołówka w plamy można wykorzystać jako lekkie elementy waloru. A jeżeli dodamy do tego gumkę chlebową lub gumkę elektryczną to fajnie można wybrać światło.

Jaki papier jest najlepszy do rysowania ołówkiem

Czy każdy papier nadaje się do rysunku ołówkiem ? Nie!

Poniżej lista protipów do wyboru papieru

 • Najlepszym papierem do rysowania ołówkiem będzie papier „brystol” lekko gładki o gramaturze 180g – od tego papieru można zacząć
 • Nie należy wybierać papierów zupełnie gładkich – takich niemalże połyskliwych a już broń borze kredowych. Ołówek słabo do nich przylega.
 • Po drugiej stronie mam papiery fakturowane np. akwarelowe czy czerpane. Eksperymenty z takim papierem zostaw sobie na później. Są artyści którzy świetnie wykorzystują papiery fakturowane ale początkujący nie powinni.
 • Nie rysuj na byle czym , np. kartkach od xero. Mają za niską gramaturę – 90 g. I tu też przydałoby się wyjaśnienie – jak masz nie rysować w ogóle to rysuj i na kartkach do drukarki. Wiedz jednak, że to mało profesjonalne
 • Jaka cena za kartkę papieru – za tzw brystol zapłacisz od 80 groszy do 3 zł za format 100×70 cm. Nie kupuj droższych! Nie ma na razie potrzeby 🙂

Kiedyś na kurs przyszła dziewczyna z kartkami za 30 zł za sztukę. Poszła bowiem do sklepu i chciała wszystko „na bogato”. Ponieważ nie wiedziała co jest dla niej najlepsze to spytała po ile mają papier. Sprzedawca powiedział jej, że od 90 groszy do 30 zł. Ponieważ Ona czuła że idzie na profesjonalny kurs rysunku to kupiła 3 arkusza po 30 zeta każdy. Na lekcji rysunku okazało się, że kupiła najwyższej klasy papier akwarelowy który był tak drogi, że trzeba go było sprzedawać na sztuki. Ja wyjaśniłem jej, że lepszy będzie ten za 90 groszy. Jednocześnie łezka mi się kręciła w oku jak widziałem jak swoje nieporadne jeszcze pierwsze kroki stawiała na papierze który sam bym chętnie przytulił 😉

Jakie inne materiały plastyczne przydadzą Ci się przy rysowaniu ołówkiem

Gumki

 • zwykła – taka jak używasz w szkole choć może trochę lepszą firmę : Pentel, FaberCastell, czy Staedtler
 • chlebowa – bardzo ciekawe rozwiązanie – tylko pamiętaj gumką chlebową pracuje się inaczej niż gumką zwykłą.
 • elektryczna – z tym jeszcze trochę poczekaj, ale pamiętaj, że jest taki fajny bajer

Temperówki:

 • zwykła – taka metalowa, mała
 • ze zbiorniczkiem – przydaje się gdy nie chcesz zabrudzić pomieszczenia albo nie chcesz latać ciągle do kosza
 • elektryczna – to polecam bardzo – te temperówki nie kruszą grafitów. Gdy zwykła temperówka się stempi to zaczyna wyszarpywać obudowę drewnianą. Naprężenia które się tam robią potrafią kruszyć grafit

Jaki inny ołówek do rysowania ?

Są jeszcze specyficzne ołówki które też można kupić :

 • „wersatil” czyli Versatile Kooh-I-Noora – ołówek automatyczny na taki wkłady jak w ołówkach drewnianych
 • ołówek automatyczny – przydatny przy wyjątkowo drobnych elmentach
 • „Kubuś” – to też ołówek automatyczny ale na bardzo gruby wkład – wchodzi do niego również węgiel i sangwina
 • Progresso – to taki ołówek jak w Kubusiu ale ale z winylową otoczką

Czym różni się rysowanie od szkicowania ołówkiem?

To trudne pytanie. Wiele osób stosuje zamiennie te słowa. Poza tym jest szalona różnica pomiędzy rozumieniem szkicowania ołówkiem. Inaczej definiują to profesjonalni artyści a inaczej amatorzy.

Profesjonaliści:

szkicowanie to skrótowe oddanie sedna obrazowanego obiektu. Czyli szybkie pokazanie o co chodzi w danym rysunku. Jest przy ty minimum środków graficznych.

Amatorzy

Szkicowanie – to taki nieudany rysunek poboczny. Nie raz w swojej praktyce zawodowej zadawałem pytanie patrząc na jakieś rysunki gdzieś z boku kartki lub na luźnych kartkach „A co to jest?” Odpowiedź : „a nie, nie to takie nieudane próby, na to nie patrz”

Amator myli szkicowanie ze studium. A studium jest to ćwiczenie jakiejś formy ryusunkowej.

Szkicowanie lepiej wykonuje się bardziej miękkimi ołówkami.

szkic ołówkiem
Tu masz przykład szkicu miękkim ołówkiem. Autor nie koncentruje się na idealnym oddaniu włosów czy gładkości skóry.

Rysunek ołówkiem – galeria przykładów wraz z opisem

Na samym początku polecamy obejrzeć :

Rysunek ołówkiem – świetna i inspirująca galeria prac

Jak rysować realistycznie ołówkiem?

Jak rysować szkło ołówkiem

No to jest rysunek niewątpliwie realistyczny. Żeby rysunek wyszedł świetnie realistycznie trzeba dokładnie oddać proporcje – bez tego ani rusz. Trzeb przyjrzeć się uważnie światłocieniowi i oddać go w rysunku. Zwrócić szczególną uwagę na ilość odcieni szarości. Oddać dwa pomijane przez amatorów stopnie waloru – biel i czerń.

Jak rysować szkło ołówkiem?

Szkło to bardzo wdzięczny temat do rysowania. Jest bardzo efektowny. Żeby odpowiedzieć na zapytanie „Jak rysować szkło ołówkiem?” posłużę się tym załączonym przykładem. Dobrze jest zadbać o odpowiednie oświetlenie rysowanego przedmiotu. Wtedy to szkło rzuci na płaszczyznę ciekawy cień rzucony. Fajnym trikiem jest położenie jakiejś draperii (materiału) z tyłu. Dzięki temu lepiej oddasz przezroczystość. Polecam też zacząć od rysowania prostych przedmiotów np. szklanka czy kieliszek.

Jakie rysunki ołówkiem dla początkujących?

Przede wszystkim mało skomplikowane… ale … taka odpowiedź jest w sumie nic nie warta dlatego konkretnie wypisuję 7 przykładów prac od których warto zacząć. Przy niektórych link pomocny:
– jabłko – ustaw je sobie na parapecie żeby było światło dzienne
– kubek z kawą – tu masz lekcję która ci pomoże : https://www.domin-warszawa.pl/darmowe-lekcje-rysunku/
– winogrono z gruszką – a to dlatego, że na tym materiale z tego linku wyżej też jest
– ludzkie oko – materiał masz tu : https://domin-lublin.pl/jak-narysowac-oko/
– szmatka i tu też znakomity materiał : https://domin-lublin.pl/jak-rysowac/
– pieska „Lunę” z tego materiału : https://domin.pl/jak-narysowac-psa-krok-po-kroku/
– prostą bryłę geometryczną z cieniem : https://art-styczni.pl/nauka-swiatlocienia/
Podane przykłady są świetne jak na początek. Ołówek do ich rysowania : 2B lub 3B lub 4B

Rysowanie ołówkiem – Pro-Tipy

10 protipów do rysunku ołówkiem:
1. Nie liczy się różdżka – liczy się czarodziej! To nie ołówek do rysowania jest ważny ale wyćwiczenie ręki, która go używa!
2. Żeby nie rozcierać sobie tego co już narysowane podkładaj kartkę A4 pod rękę
3. Rysuj od ogółu do szczegółu
4. Bezwzględnie stosuj Stopiany!
5. Rozważ Versatila jako ołówek do rysowania – mniej się natemperujesz
6. Stosuj bogatą gamę szarości ołówka + biel i czerń – tu masz fajny przykład : https://domin-krakow.pl/olowki-do-nauki-rysunku/
7. Do rysowania na dużych formatach np. B1 zastosuj Kubusia lub ołówek Progresso
8. Skończoną pracę spryskaj fiksatywą albo … lakierem do włosów
9. Jeżeli rysujesz ołówkiem w obudowie drewnianej – zadbaj żeby zawsze był dobrze zatemperowany. Drewniane zadziory robią bruzdy w kartce , które są nie do naprawienia.
10. Stosuje odpowiednią miękkość i twardość do odpowiednich typów rysunków. Do kreślenia technicznego lepszy będzie ołówek twardy np. 2H czu 3H. Do rysunku architektonicznego dobry będzie ołówek 2B. Do rysunku artystycznego 4B i bardziej miękki.

Co to jest szrafowanie ołówkiem?

Gdyby nazwać to językiem potocznym to szrafowanie to cieniowanie. A jeżeli oddać bliżej jest to nakładanie kresek w celu uzyskania odpowiedniego natężenia pracy. Poniższy przykład fajnie to wyjaśnia:

co to jest szrafowanie
Szrafowanie – przykład nakładania kresek – rysunek w powiększeniu

Fajna lekcja rysunku w super cenie:

Kurs rysunku on-line
Na tym GIF-ie widać jak przebiega szrafowanie – tę lekcję możesz kupić za jedyne 37 zł – link niżej

https://kursyrysunku.pl/produkt/kurs-rysunku-jak-narysowac-psa/

I na tym kończymy nasz artykuł „jaki ołówek do rysowania wybrać”. Pamiętaj żeby wcielać to w życie a nie tylko przeglądać artykuły 🙂