Z tego artykułu dowiesz się jaki ołówek do rysowania wybrać. Czym się kierować. A w skrócie:

 • Najważniejsza różnica to wybór między ołówkiem szkolnym/ no-name a ołówkiem profesjonalnym
 • Uznani producenci ołówków to : Derwent, Faber Castel, Kooh-I-Noor, Staedtler – najbardziej polecam Derwent
 • Bardzo ciekawą opcją jest ołówek automatyczny Versatile – Kooh-I-Noor. Nie trzeba go temperować. Wysuwa się tylko wkład.
 • Ołówki profesjonalne są prawie identycznej jakości. Dopiero jak będzie uznanym rysownikiem będziesz mógł zauważyć różnice. A i tak będą to tylko subiektywne odczucia. Jeżeli jesteś początkujący nie zobaczysz różnicy.
 • Najlepiej zacząć od ołówka 2B

Zobacz te trzy rysunki różnymi ołówkami

Twardość ołówków i ich zastosowanie

Ołówki mają twardości H, HB, B.

Twardości H i B mają skalę od 1 do 9. Ołówek 9H jest niezwykle twardy i prawie nie nadaje się do rysowania. Ołówek 9B jest bardzo miękki i też jest raczej dla koneserów.

Jeżeli chcesz być artystą wybierz na początek ołówek do rysowania 2B. Ołówki H i HB możesz w ogóle pominąć. Z czasem zorientujesz się, że najlepsza jest skala od 2B do 4B.

Ołówki powyżej 4B bardzo brudzą arkusz ale mają jedną zaletę – daje się nimi wydobyć najgłębszą czerń. Ołówkami H czerni nie uzyskasz. Są one tak twarde, że prędzej podrzesz papier.

Dokładna specyfikacja jaki ołówek do rysowania wybrać w zależności od tematu

W poprzednim akapicie omówiliśmy sobie zagadnienie jaki ołówek wybrać ze względu na twardość. Teraz omówimy sobie przykładowe rysunki wykonane konkretnymi ołówkami.

Zacznijmy sobie od ołówków twardych – H. Bo nie pokażę tu żadnego przykładu – bo artyści takich ołówków nie stosują. Twarde ołówki mogą się przydać przy kreśleniu. Pamiętam jak mój ojciec – inżynier po Politechnice Warszawskiej używał ołówków H do kreślenia swoich projektów. Były to techniczne rysunki instalacji elektrycznych. I tam się sprawdzały. Były to czasu kiedy rysowanie odbywało się na kalce rapitografem. Ołówek 2H nie brudził kalki więc rysowanie potem linii rapitografem było możliwe.

Kiedyś spotkałem się ze stolarzem który używał twardych ołówków do wyznaczania linii cięcia bo mógł w drewnie zrobić linię która miała lekką bruzdę.

Ołówki HB powszechnie używa się w szkole na matematyce. No i oczywiście nie mogę mieć przykładów wszystkich powyższych użyć.

Ołówki 1B 2B – ołówek do rysowania perspektywy

I od razu zaczniemy od przykładu:

Rysunek rysowany ołówkiem 2b

Rysunek architektoniczny to cos takiego pomiędzy rysunkiem artystycznym a rysunkiem technicznym. Na architekturze ołówek 2B to jest taka podstawa. I ten rysunek taką miękkością był rysowany. Dzięki temu dośc precyzyjnie można wyznaczać miejsca światła i cienia. Jednocześnie można dbać o struktury wewnętrzne. Popatrz tylko – ten „brzusiec” tralki jest wykonstruowany z kuli, którą nawet po zakończeniu widać.

To jest rysunek ołówkiem studenta architektury.

Taka jest właśnie architektura – trzeba pokazywać niewidoczne. Architekt ma cały budynek w głowie więc już nawet na etapie rysunku kultywuje się widzenie niewidocznego. Jeżeli potrzebujesz takiej jakości wybierz ołówek do rysowania 1b/2b.

Ołówki 3B-4B – dużo więcej czerni

I tu też o razu podeprę się przykładem :

rysunek ołówkiem z mocnym walorem

Tu wyraźnie była potrzebna czerń. W centralnej części rysunku mamy kolor czarny. W pracy wyżej najciemniejszą częścią była tylko ciemna szarość.

Tutaj ołówek do rysowania musiał być bardziej miękki. Dlatego autorka tej pracy wybrała ołówek 4B. Ołówkiem 2B też da się wyciągnąć czerń ale trzeba go mocniej dociskać. Jeżeli jeszcze połączymy to z nienajlepszym papierem to miejsce które próbujemy zaczernić zmechaci się i praca będzie zepsuta.

Używając ołówków 4B dużo łatwiej da się wzmocnić Walor. Ponieważ to pojęcie może być niezrozumiałem dla początkujących to niżej jest dokładne wyjaśnieni na czym polega walor.

Co to jest walor?

Walor – to w skrócie wzmocnienie czerni w rysunku czarno białym lub wzmocnienie koloru w rysunku kolorowym. Walor to też relacja elementów jasnych i ciemnych, oświetlonych i tych w cieniu. W teorii barw różny walor mają kolory lekkie np. żółć i indygo. Nie można zrobić kolorem żółtym mocnego waloru. Tak jak czernią malować lekkiego waloru.

Ołówek do rysowania 5B i mocniejsze

Na poniższej martwej naturze widać, że potrzeba bardzo miękkiego ołówka

najlepszy ołówek do rysowania i szkicowania

Zaczęliśmy przykładem rysunku rysowanego przez studenta architektury a skończymy rysunkiem studenta ASP.

Jeżeli porównasz te prace to dzieli je bardzo dużo. Tralka studenta architektury była bardzo rzetelna. Perfekcyjna w detalach i proporcjach. Natomiast ta praca studenta ASP jest pełna charakteru i emocji. Proporcje w niej są tyle o ile. Dobre ale bez przesady. Natomiast na pewno ta martwa natura tak nie wyglądała kiedy była ustawiona.

Autor tej pracy poddał to co widzi własnej interpretacji. Elementem tej interpretacji jest potężne wzmocnienie czerni. Najlepszy ołówek do rysowania takich rysunków to będzie 5B i więcej. Dzięki temu szybko uzyska się duży poziom czerni.

A co z rozcieraniem rysunku ołówkowego ręką? Są dwie możliwości:

 • Pierwsza to podkładać pod rękę rysującą kartkę papieru. Dzięki temu nie rozcierasz gotowych partii rysunku.
 • Druga to przekuć niedoskonałość w jakiś efekt. Roztarcia ołówka w plamy można wykorzystać jako lekkie elementy waloru. A jeżeli dodamy do tego gumkę chlebową lub gumkę elektryczną to fajnie można wybrać światło.

Jaki papier jest najlepszy do rysowania ołówkiem

Czy każdy papier nadaje się do rysunku ołówkiem ? Nie!

Poniżej lista protipów do wyboru papieru

 • Najlepszym papierem do rysowania ołówkiem będzie papier „brystol” lekko gładki o gramaturze 180g – od tego papieru można zacząć
 • Nie należy wybierać papierów zupełnie gładkich – takich niemalże połyskliwych a już broń borze kredowych. Ołówek słabo do nich przylega.
 • Po drugiej stronie mam papiery fakturowane np. akwarelowe czy czerpane. Eksperymenty z takim papierem zostaw sobie na później. Są artyści którzy świetnie wykorzystują papiery fakturowane ale początkujący nie powinni.
 • Nie rysuj na byle czym , np. kartkach od xero. Mają za niską gramaturę – 90 g. I tu też przydałoby się wyjaśnienie – jak masz nie rysować w ogóle to rysuj i na kartkach do drukarki. Wiedz jednak, że to mało profesjonalne
 • Jaka cena za kartkę papieru – za tzw brystol zapłacisz od 80 groszy do 3 zł za format 100×70 cm. Nie kupuj droższych! Nie ma na razie potrzeby 🙂

Kiedyś na kurs przyszła dziewczyna z kartkami za 30 zł za sztukę. Poszła bowiem do sklepu i chciała wszystko „na bogato”. Ponieważ nie wiedziała co jest dla niej najlepsze to spytała po ile mają papier. Sprzedawca powiedział jej, że od 90 groszy do 30 zł. Ponieważ Ona czuła że idzie na profesjonalny kurs rysunku to kupiła 3 arkusza po 30 zeta każdy. Na lekcji rysunku okazało się, że kupiła najwyższej klasy papier akwarelowy który był tak drogi, że trzeba go było sprzedawać na sztuki. Ja wyjaśniłem jej, że lepszy będzie ten za 90 groszy. Jednocześnie łezka mi się kręciła w oku jak widziałem jak swoje nieporadne jeszcze pierwsze kroki stawiała na papierze który sam bym chętnie przytulił 😉

Jakie inne materiały plastyczne przydadzą Ci się przy rysowaniu ołówkiem

Gumki

 • zwykła – taka jak używasz w szkole choć może trochę lepszą firmę : Pentel, FaberCastell, czy Staedtler
 • chlebowa – bardzo ciekawe rozwiązanie – tylko pamiętaj gumką chlebową pracuje się inaczej niż gumką zwykłą.
 • elektryczna – z tym jeszcze trochę poczekaj, ale pamiętaj, że jest taki fajny bajer

Temperówki:

 • zwykła – taka metalowa, mała
 • ze zbiorniczkiem – przydaje się gdy nie chcesz zabrudzić pomieszczenia albo nie chcesz latać ciągle do kosza
 • elektryczna – to polecam bardzo – te temperówki nie kruszą grafitów. Gdy zwykła temperówka się stempi to zaczyna wyszarpywać obudowę drewnianą. Naprężenia które się tam robią potrafią kruszyć grafit

Jaki inny ołówek do rysowania ?

Są jeszcze specyficzne ołówki które też można kupić :

 • „wersatil” czyli Versatile Kooh-I-Noora – ołówek automatyczny na taki wkłady jak w ołówkach drewnianych
 • ołówek automatyczny – przydatny przy wyjątkowo drobnych elmentach
 • „Kubuś” – to też ołówek automatyczny ale na bardzo gruby wkład – wchodzi do niego również węgiel i sangwina
 • Progresso – to taki ołówek jak w Kubusiu ale ale z winylową otoczką

Czym różni się rysowanie od szkicowania ołówkiem?

Rysunek ołówkiem – galeria przykładów wraz z opisem

Na samym początku polecamy obejrzeć :

Rysunek ołówkiem – świetna i inspirująca galeria prac

Jak rysować realistycznie ołówkiem?

ajfjkfhskjdgh

Jak rysować włosy ołówkiem?

Jak rysować szkło ołówkiem?

Jakie rysunki ołówkiem dla początkujących?

Rysowanie ołówkiem – Pro-Tipy

Co to jest szrafowanie ołówkiem?