JAK NAUCZYC SIE RYSUNKU POSTACI

RYSUNEK – JAK NAUCZYĆ SIĘ RYSUNKU POSTACI?

JAK SZYBKO POPRAWIĆ UMIEJĘTNOŚCI W RYSUNKU MODELA

Kochani uczniowie,

Z przykrością zauwazyliśmy, że niewielu kandydatów na uczelnie artystyczne pracuje poza zajęciami dodatkowymi w formie ognisk artystycznych lub kursów. Dlaczego to źle? Wiele osób planuje aplikację na ASP,  a – jak wiemy – egzamin ASPma charakter konkursowy. Na studia dostaną się Ci kandydaci, którzy uzyskają największą ilość punktów. Często oczywiście przekłada się to na wiele czynników – czas poświęcony na rysunek i malarstwo, zaangażowanie, świadomość plastyczną użytkownika.

W tym artykule chciałabym zachęcić Was do prostych ćwiczeń rysunkowych, które pomogą w krótkim czasie podnieść poziom rysunkowy każdemu z Was. Jeśli chcecie poprawić swoje umiejętności w zakresie rysunku postaci można to łatwo zrobić na dwa sposoby opisane poniżej.

RYSUNEK – JAK SZYBKO POPRAWIĆ UMIEJĘTNOŚCI W RYSUNKU POSTACI

SPOSÓB 1 – JAK NAUCZYĆ SIĘ RYSUNKU POSTACI

W tym momencie dochodzimy do pojęcia szkicu. Czym jest szkic? Z pomocą przychodzi nam znana i lubiana wikipedia, która tak definiuje tę formę ekspresji – wstępna realizacja koncepcji artystycznej: malarskiej, rzeźbiarskiej, literackiej itp. Szkicem można również nazwać swobodnie wykonany rysunek, często o charakterze notatki, służącej później przy opracowaniu dzieła. Uwaga! Oznacza to, że szkic jest swobodną formą rysunkową, a nie maleńką, dopracowaną pracą.

Jaki czas trzeba na to poświęcić – czy dwie godziny w tygodniu to aż tak wiele?

Moje wieloletnie doświadczenie dydaktyczne jednoznacznie wskazuje na to, że dużo więcej korzyści daje praca skupiona w blokach czasowych – nie chodzi więc o to, by rysować codziennie. Wystarczy wybrać sobie w tygodniu 2 – 3 dni i wygospodarować w nich 20 – 40 minut.

Początkujący rysownik może wyznaczyć sobie limit czasu – 9 minut na szkic linearny (bez cieniowania), 12 minut na szkic walorowy (z cieniowaniem). Ustaw sobie stoper i NIE PRZEKRACZAJ WYZNACZONEGO CZASU. Na dole kartki zapisuj datę i czas realizacji szkicu. Nawet jeśli uważasz, że nie jest skończony – nie poprawiaj go po upłynięciu wyznaczonego czasu! Inaczej nigdy nie przyspieszysz tempa, bo Twój umysł zakoduje że może rysować jedne ujęcie w nieskończoność. A na egzaminie zegar będzie tykał nieubłaganie.

Bardziej zaawansowany rysownik może wyznaczyć sobie limit czasu – 7 minut na szkic linearny, 9 minut na szkic walorowy.

 

Co szkicować – czyli tematy do szkicu z natury?

Dajcie spokój z prześwietlonymi zdjęciami z Instagrama. Jeśli musicie pracować ze zdjęć – niech będą to zdjęcia dobrych fotografów, przestawiających postaci w realnym ujęciu perspektywicznym i w ich naturalnej fizjonomii. Jeśli macie taką możliwość – szkicujcie znajomych, rodzinę, albo siebie z lustra.

 

SPOSÓB 2– JAK NAUCZYĆ SIĘ RYSUNKU POSTACI

Oglądaj! Oglądaj dobre prace artystów, których lubisz. Nie tylko tych historycznych, znanych i lubianych – przeglądaj ulubionych rysowników na Instagramie czy Pintereście. Jeśli spodoba Ci się jakaś praca – ściągnij ją w większej rozdzielczości, przyjrzyj się jak narysowana jest twarz czy kolano. Oglądając uczymy się tak samo dużo, jak rysując. Nie jest to stracony czas! Poza tym – łatwo znaleźć wtedy inspircję do eksperymentów i nowych prób.

Jeśli masz czas – przejdź się na interesującą Cię wystawę. Zorganizuj wyjście z rodzicami lub znajomymi. W końcu też chcesz być artystą – może warto więc zorientować się we współczesnych trendach?

JAK SZYBKO POPRAWIĆ UMIEJĘTNOŚCI W RYSUNKU POSTACI

RECEPTA NA DUŻĄ PRACĘ 

Jak narysować modela w 4 krokach

Jeśli ktoś zapytałby mnie, czy istnieje recepta na dobrze narysowane, duże studium modela (format 100×70 cm), które będzie dobrze ocenione na egzaminach, to powiedziałabym, że… tak.

Na zajęciach próbujemy nieustannie przekonać Was do uporządkowanej pracy, zamykania jednego etapu przed rozpoczęciem drugiego i tak dalej… ale martwimy się nieco, bo niewielu z Was podąża za naszą radą. Chaos w pracy jest niekorzystny i nie jest tym samym co ekspresja! Ekspresja jest możliwa w przypadku, gdy warsztat jest uporządkowany i po prostu nie trzeba myśleć o podstawowych zagadnieniach rysunkowych. Chaos może też sprawić, że gdy dojdzie stres egzaminacyjny po prostu nie poradzicie sobie z prostym studium.

Dlatego poniżej wysyłam prosty draft – kolejność pracy w studium modela – która jest prosta i optymalna. Nie rysujemy dwóch etapów na raz! Zamykasz jeden, potem przechodzisz do kolejnego.

Wiem, jak to brzmi – ale zapisz do sobie lub wydrukuj przed kolejnymi zajęciami i staraj się trzymać rozpiski. Jesli zdążysz jeszcze poszkicować to zobaczysz, jak lepiej pójdzie Ci ten rysunek (wyślij mi wtedy serduszko, na pewno będzie mi miło). Ja bym sobie zaufała, w końcu mam w tej pracowni największe doświadcznie ?

 

  1. Szkic postaci – wybierasz w nim kompozycję (i postaci i otoczenia), najlepiej byłoby również wybrać plany (głębię)
  2. Przenosisz wstępny zarys na duży format – używaj do tego szkicu! Sprawdz wielkości w stosunku do wielkości kartki; w końcu po co robić szkic, jeśli nie zamierzas go użyć?
  3. Zaszkicuj postać linearnie na dużym formacie sprawdzając proporcje i anatomię – na ten etap poświęć najwięcej czasu! Nie spiesz się do cieniowania – lepsza jest dobrze zbudowana linearna praca niż zacieniowane studium, w którym wszystko jest złe
  4. Cieniowanie – pamiętaj wtedy o planach (głębi)!

 

Proste, prawda?

Mam nadzieję, że weźmiecie sobie do serca te informcje. Chciałabym aby każdy z Was miał szansę studiowania na wymarzonym wydziale, jednak… bez pracy nie ma kołaczy. Nie narysuję za Was pracy na egzaminie. Warto poświęcić temu czas TERAZ, bo w maju to już będzie za późno.

 

I oczywiście przychodzcie na zajęcia! Do zobaczenia w Kontrastowni

  1. Sacharczuk

Kontrastownia