Malować każdy może

Jak przygotować się do egzaminów na ASP?

Juz 17 września w naszej pracowni ruszają warsztaty rysunkowo - malarskie.


Nauczymy się warsztatu i przygotujemy teczkę!
Studium uczennicy Dominiki,
7h, 100x70 cm
 

Malarstwo i rysunek to kreatywne i rozwijające hobby, które można kultywować o każdej porze roku - nie przeszkadza nam kiepska pogoda za oknem!

Zapraszamy dorosłych i młodzież która chce zdawać na Akademię Sztuk Pięknych. Jest to także alternatywa spędzania czasu przed komputerem skierowana do młodzieży.

 

Jeśli chcesz zapisać się na kurs skorzystaj z formularza na stronie internetowej. 

Jeśli masz pytania - napisz do nas. 

Informacje o tegorocznych zajęciach plastycznych przygotowujących na ASP znajdziesz tutaj.

 

Poniżej kilka wskazówek dla tych, którzy chcą samodzielnie rozpocząć swoją przygodę z malowaniem.

 
 

MALARSTWO - od czego zacząć?
Szkic malarski ucznia pracowni, Łukasza
Jakie narzędzia do malowania

Malarstwo dzieli się na dziesiątki różnych technik. Naukę warto zacząć od farb akrylowych. Jako relatywnie szybka i tania technika pozwala rozwinąć wrażliwość na kolor i formę.
Warto zaopatrzyć się w farby lepszej marki - tanie odpowiedniki zawierają niewiele pigmentu w stosunku do spoiwa, przez co nie kryją dobrze i wymagają dużej ilości warstw malarskich.
Na początek wystarczy skromny zestaw, który powinien uwzględniać wszystkie kolory podstawowe: żółty, niebieski oraz czerwony. Warto mieć również tubkę bieli oraz czerni.
Przydadzą się pędzle płaskie w trzech różnych szerokościach włosia, np. 0,5 cm, 1 cm i 2 cm.
Podłożem może być kartka dobrej gramatury bądź tektura introligatorska.

 

Gruntowanie


Gruntowanie polega na zamalowaniu chłonnego podłoża jedną neutralną warstwą malarską. Dzięki temu nasze chłonne podłoże zyskuje warstwę izolacyjną i nie "zjada" drogich farb.

 

Szkic
Obraz uczennicy Marii Pakier,
4 godziny, format 100x70[cm]


Następnie wykonujemy szkic. Szkic jako technika powinien dawać nam jak najwięcej informacji o tym, jak chcemy wykonać dzieło docelowe. Warto zrobić kilka szkiców, które rozpatrują różne kadry i wybrać ten, który wydaje się najbardziej atrakcyjny wizualnie. Następnie zalecamy wykonanie dokładniejszego szkicu uwzględniającego rozkład planów w kadrze oraz rozmieszczenie walorów. 

Po wyborze kadru przenosimy go na właściwy format.

 

Można malować!


Pora na wypełnienie szkicu odpowiednimi kolorami. Na początku warto malować realistycznie, czyli zgodnie z wybraną przez nas referencją. Najlepiej, jeśli nie korzystamy ze zdjęcia, tylko ustawiamy sobie kompozycję tak, by móc na nią stale patrzeć. Kolor powinien być możliwie najbliższy rzeczywistości.

Malarstwo to trudna dziedzina i warto zacząć ze wsparciem profesjonalisty 🙂
W naszej pracowni proponujemy kursy - niektóre z nich łączą rysunek i malarstwo, inne obejmują tylko jedną z tych dziedzin.

 

 

Jak malować jeśli chcę dostać się na Akademię Sztuk Pięknych?


Jeśli chcesz dostać się na Akademię - zapisz się na kurs związany z Twoim wydziałem.


Każdy wydział oczekuje trochę inne podejścia, związanego z profilem przyszłej działalności młodego artysty. To skomplikowany problem - nie wystarczy po prostu malować. Dlatego osoby, które mają praktyczny cel zachęcamy do dołączenia do naszych kursów stałych.


Jeśli chcesz zobaczyć, jak wyglądały egzaminy w zeszłych latach - informacje znajdziesz na naszej stronie internetowej.