Jak wygląda egzamin na scenografię?

Co roku wielu naszych uczniów bierze udział w egzaminach na Akademię Sztuk Pięknych. Chcesz wiedzieć jak wygląda egzamin na wydział scenografii?  Przeczytach ich relacje z zeszłych lat. 

 

  Jak przygotować się na egzamin ASP

 

 

EGZAMIN 2018/2019

Scenografia ASP w Warszawie

Relacja naszej absolwentki Kasi

Egzamin asp w Warszawie - wydział scenografii
1 etap teczka, która zostawia się do końca rekrutacji (na innych wydziałach można odebrać od razu ). Fajnie dać różnorodne prace, nie tylko malarstwo i rysunek.
2 etap - egzamin praktyczny
Podzielony na 4 dni po 6godzin
* 1 dzień - rysunek
Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Model- starszy pan/ w drugiej grupie pani. Obie pozy klasyczne, pan siedział prosto na krześle pod ściana. Rysunek mógł być wykonany w wybranej przez nas technice (ołówek, węgiel, tusz, ...). Jeśli ktoś chciał mógł oddać więcej niż jeden rysunek, z tym ze musieliśmy ustalić ten „główny”. Asystenci co jakiś czas chodzili po sali, jednak przez większość czasu byli sami kandydaci ( przez co atmosfera była dość luźna, zupełnie nie czuło się ze to egzamin). Podział: 45 min pozowania, 15 min przerwy.
Ujecie modela miało być akademickie/klasyczne, bez kadrowania.
* 2 dzień - malarstwo
Marta natura w obu salach ustawiona była po środku sali, bez konkretnego tła (np materiału). Dostaliśmy zadanie od Pani Profesor aby skupić się na fakturach, kolorze i proporcjach. Martwa była w dość jaskrawych kolorach, jednak uboga w elementy (4-5 przedmiotów luźno ustawionych na stole przykrytym jednolitym niebieskim materiałem).
Ważny był dobry, przemyślany kadr, oddziaływanie przedmiotów siebie.
Najlepiej oceniona praca była w zmanierowanych, lekko przytłumionych barwach oraz szerokim kadrze.
* 3 dzień - projekt wydarzenia teatralnego
Dwa tematy do wyboru: karnawał lub „ważne są tylko te dni których jeszcze nie znamy” (w obu trzeba było uwzględnić kostium)
Najbardziej liczył się pomysł, nie wykonanie makiety (nie jest ona konieczna, można zrobić same szkice).
Dowolnie wybrane przez nas otoczenie (park, ulica, scena)
Pracujemy na przyniesionych przez siebie materiałach, warto mieć różne ale lepiej „ poznać” je wcześniej aby wiedzieć jak z nimi pracować.
* 4 dzień - projekt scenografii
Dwa tematy do wyboru:
1. Ostatni scena „zemsty” - tworzenie i niszczenie muru (mur w niedosłownym Znaczeniu, chodziło głównie o przeniesienie tej sceny we współczesne czasy)+ kostiumy
Scena zemsty była tylko przykładem wykorzystania metafory muru, nie bylo podanego danego fragmentu.
1. Interpretacja wiersza Andrzeja Bursy „dziewictwo” - tutaj mogliśmy potraktować to jako coś do wystawienia na scenie lub video, uwzględniając akcje (opisać co się dzieje) + kostiumy + można odwołać się do doświadczeń autobiograficznych
Można było zrobić same szkice lub makiete, jednak warto zrobić makiete aby przedstawić to przestrzennie, ulatwi to obronę pracy podczas rozmowy.
Pianki można mieć już wycięte (50x50) aby łatwo było je poskładać szpilkami w całą scenę.

nauka rzeźbienia w warszawieProjekty trzeba obronić podczas 3 etapu, czyli autoprezentacji i dopiero po tym zostaną one ocenione. Komisja (Ok 8-9 osób) zadaje pytania dopiero po przedstawieniu swojego pomysłu, jeśli coś jest dla nich niejasne, nie przerywają dlatego to od nas zależy co i ile powiemy.
Następnie zapytali o mój ulubiony spektakl ( warto dobrze się przygotować np w czym grał jeszcze główny aktor oraz mieć wyrobione zdanie o poszczególnych elementach jak gra aktorska, reżyseria, interpretacja użytego tekstu).
Kolejne pytanie było o ulubionego artystę. Nie musiał być związany z teatrem - może to być malarz, rzeźbiarz, muzyk. Od kandydata zależy kogo wybierze i ile powie o tej osobie.
U innych pytali czy się inspirowali jakimś stylem lub konkretnym artystą przy tworzeniu scenografii na egzaminie. Było też pytanie o ulubiony film. Raczej nie zadawali pytań co do życiorysu, chyba ze to wyszło automatycznie w trakcie rozmowy. Warto być wyluzowanym na rozmowie i autentycznym. Lepiej powiedzieć ze się czegoś nie wie lub odejść lekko od tematu niż oszukiwać.
Sami wybieramy dzień i godzinę rozmowy. Lepiej nie zapisywać się przed przerwa - jeśli komuś rozmowa się przedłuży automatycznie kandydat przed przerwa ma trochę mniej czasu.